DJi Mavic Pro – supernova mezi drony?

Je to jen pár dní, co firma GoPro předvedla svůj první počin ve světě dronů. Ještě neskončila vlna recenzí a už je tu další překvapení. Mavic Pro od DJi. O obou strojích se už mluvilo déle, takže překvapení je hlavně v tom, že přesto opravdu dokázaly překvapit. Co umí Karma již víme, jak je na tom Mavic se podíváme. Nejde o srovnávání, tomu se chceme vyhnout. Zatím.

Mavic je naplněním snu každého, kdo chce dron doslova do kapsy, který během pár desítek vteřin letí a má přitom schopnosti srovnatelné například s Phantomem 4. Váha je necelých 750 gramů, když sklopíme ramena a vrtule, Mavic je tak kompaktní, že ho schováte v krabici od džusu. Tříosý gimbal s 4K kamerou má plastový kryt, takže Mavic opravdu můžete dát do báglu bez obav, že něco poničíte. Což je samozřejmě naprosto ideální, proč kupovat speciální batoh.

dji-mavic-pro-release-date-price-specs-main_thumb800

Kontroler je podobná blecha jako dron. Kompaktní, jen vytáhnete antény a zespodu zasunete mobilní telefon. Nemile budou asi překvapeni vlastníci desetipalcových tabletů, ačkoliv patrně nějaké řešení pro uchycení také bude. Ovládání je klasické dvěma páčkami, hodně prvků je pak na dotekovém displeji. Ačkoliv Mavic prvků příliš nepotřebuje. Prošpikovaný elektronikou má hlavní cíl postarat se sám o přání majitele a o sebe sama. Využívá GPS a Glonass satelity a senzory, které známe z Phantomu 4.

dji-mavic-pro-release-date-price-specs_thumb

DJi poprvé za svoji historii umožňuje létat s dronem bez pomoci kontroleru. Stejně jako třeba u Bebopu zapnete aplikaci na mobilu či tabletu a můžete létat pomocí WiFi připojení. Víceméně ale spíše pro automatické módy. A těch má Mavic dost. Zvláště co se follow funkce týká. Pro selfie fandy je asi nejzajímavější možnost ovládat dron gesty rukou. Kamera si zafixuje vaši tvář a dron točí, fotí, podle libosti. Samozřejmě na nějaké masivní řízené poletování to přes mobil nebude ideál, ačkoliv u funkce tap and fly, kdy ťuknete do displeje a dron vám určené místo poletí natočit, to bude ok.

Baterie dává Mavicu teoretických 27 minut letu, v reálných podmínkách tedy okolo 25. Co je ještě více impozantní, než dosud zmíněná fakta, je dolet. DJi uvádí neskutečných sedm kilometrů a přenos obrazu v 1080p. Firma tradičně hodně mluví o streamování videa na youtube či sociální sítě. Mavic využívá systému vyhýbání se objektům, takže pokud neletíte ve sportovním módu (kde dosáhne takřka stejné rychlosti jako Phantom 4) dron by se měl sám o sebe postarat. Podle DJi si neustále vytváří ve své 24jádrové „mysli“ 3D obraz okolí (tedy například i svahu, do kterého vás sleduje) a podle toho se chová. Při trendu FPV nepřekvapí, že k dronu představilo DJi své DJi Googles.

17115-6a47de94277f11b86cf55b277e8cda61

Zjednodušeně řečeno do libovolného batohu hodíte složený dron i kontroler a vyrazíte. Nechce se vám vytahovat kontroler a stojíte o nějaká selfie? Postačí mobil. Chcete si letět natočit ostrov nedaleko pobřeží? Fajn, pokud je do sedmi kilometrů, nemáte problém. Chcete, aby vás dron natáčel při prolézání džunglí? Pokud nezapomenete vypnout sport mode, zvládne se vyhnout nástrahám a natočit vás podle chuti. A vzápětí můžete ohromovat na youtube nebo facebooku. Nic není dokonalé, ale každopádně to zatím vypadá, že se DJi podařilo dát dohromady mašinku, která při miniaturních rozměrech a váze zvládá vše, co vás jen napadne. Uvidíme.

28.9.2016
František

Drone Fruit Ninja

K tomuto videu asi netřeba komentáře. Snad jen, že video bylo natočeno neuvěřitelným frame ratem 1500 FPS. [ celý článek ]

Infografika, videoanimace a dron

Poptáváte video s grafickými prvky jako jsou ukazatele, připnuté titulky či vyznačení ploch či celých oblastí? Podívejte se na ukázku, jak to může vypadat! Natáčení dronem nikdy neby [ celý článek ]

Nivea UV kamera racek

V těchto horkých letních dnech uvedla společnost Nivea povedenou reklamní kampaň, kde použila technologie bezpilotních letadel a UV kamery. Jde o racka na dálkové ovládání vybaveného UV [ celý článek ]