Drony a covid19 #2. A nejen to!

V minulém článku jsme se zaměřili na využití dronů v cizině a to především jako pomocníků v boji proti pandemii koronaviru. Dnes se podíváme na některá využití dronů v rámci České republiky a na závěr probereme i nová pravidla, které připravila Evropská komise. V ČR začnou platit od 31.12. 2020.

Na začátku ještě chvíli zůstaneme u nejsledovanějšího tématu posledních měsíců a totiž pandemie koronaviru. Tentokrát se podíváme do Brna, kde společnost Free Horizons otestovala dron UAV Argus, na který umístila speciální rozprašovač na dezinfekci. Dron i s nádrží váží okolo 25 kilogramů a najednou unese pět litrů dezinfekce.

„Máme odzkoušené, že s nákladem vydrží ve vzduchu i dvacet minut a dávka, kterou jsme aplikovali, vystačí na tři týdny,“ uvedl Hanzlík ze společnosti Free Horizons.

„Jde zatím o testování, ale viděli jsme, že to mělo efekt. I kdyby nebylo nutné dezinfikovat venkovní prostranství kvůli koronaviru, může se to hodit při jiných příležitostech. Myslím, že je to mnohem účinnější a efektivnější průběh dezinfekce, než kdyby to měl někdo dělat ručně,“ zhodnotil starosta městské části  Brno-sever Martin Maleček.

zdroj: idnes.cz

————————————————————–

Za další novinkou přesuneme se na Plzeňsko, kde místním lesníkům pomáhají drony v boji s kůrovcovou kalamitou. Drony vyvinula přímo městská správa informačních technologií a napadené stromy poznají buď podle suchých špiček anebo pomocí  multispektrální kamery. Lesníci tak mají čas strom pokácet a asanovat dřív, než nakazí další v okolí.

Díky letounům jsou odborníci schopni vytvořit takzvanou ortofotomapu velké oblasti, která obsáhne desítky hektarů lesa.

„Na fotografiích lze vyhledat suché špičky stromů, typický příznak napadení porostu. Lesníci tak během chvíle vidí velkou část lesa, což jim ušetří čas a dá cenný náskok před kůrovcem,“ uvedl ředitel úseku Drony Pavel Šmíd.

Plzeňské drony se staly už loni na podzim jako první v ČR součástí integrovaného záchranného systému.

zdoj: seznamzpravy.cz

————————————————————–

A na závěr si připomeneme, že letání s drony v Česku bude mít od nového roku nová pravidla. Připravovaná legislativa, která měla být platná od 1.července se z důvodu soustředení se na priority spojené s bojem proti šíření nákazy koronaviru posouvá na 31.12. letošního roku.

dron fotkyNová pravidla se budou týkat především registrace dronů, podmínek jejich provozu a požadavků na jejich technické parametry. Jednotná pravidla budou regulovat provoz dronů ve všech státech EU.

Povinnost registrace bude platit pro všechny drony nad 250 gramů, dále pak i pro lehčí stroje s kamerou nebo vysokou rychlostí, které nelze  zahrnout do kategorie hračky.

Budou zavedeny tři základní kategorie provozu dronů: „otevřená“, „specifická“ a „certifikovaná“. Nejnižší otevřená kategorie létání umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, za splnění  jasně daných  podmínek. Prostřední specifická kategorie létání umožní provoz těm, kteří se nevejdou do limitů otevřené kategorie. Nejvyšší certifikovaná, kategorie je plánována spíše pro propracovaný provoz bezpilotních letadel v budoucnu.

Pravidla nemění současná místa, v nichž je provoz dronů zakázán nebo omezen. Po přechodnou dobu dvou let, bude možné provozovat drony i podle současných pravidel.

zdroj: mdcr.cz