V Itálii používají drony ke sledování teplot osob pohybujících se na veřejném prostranství. V Číně se začíná rozvážet vzduchem. Ready to flight je i první indoor dron na světě s desinfekcí. Lidé venčí psy pomocí dronů a v Tunisku se musíte prokázat svými doklady policejním robotům. To a mnohé jiné v si můžete přečíst v následujících řádcích.
„drony měří tělesnou teplotu na ulicích“
Mavic 2 Enterprise s termokamerou, přídavným světlem a malým megafonem. V nejpostiženější oblasti – v severní provincii Lombardie poletují tyto stroje v prázdných ulicích a policie tak kontroluje nejen teplotu občanů, ale i to jestli dodržují podmínky karantény. Podle dostupných informací jsou pro místní záchranné složky povolené tkzv. kritické lety – lety přes zástavbu a monitorování občanů je tak zcela legální. Spousta lidí si ale stěžuje na neustálý hluk vrtulí a na narušení soukromi. I takto může vypadat chytrá karanténa. /zdroj
Drony používají také v Nizozemsku, kde pomocí dronu s megafonem kontrolují neukázněné občany, kteří nedodržují odstup. Létají ale jen o víkendech. Pro ty samé účely používají drony i ve Španělsku, Malajsii, Číně, Arabských spojených emirátech a v Anglii. Nově se také zavádí monitoring ve Francii v Paříži.
„rozvoz vzorků a startup wing od googlu“
Čína jako první spustila rozvoz pomocí dronu v rámci pandemie. A to konkrétně vzorky s možnou nákazou koronavirem. Létají mezi nemocnicí a centrem kontroly nákazy. Zdá se to jako nejbezpečnější způsob přepravy těchto vzorků. Samozřejmě je doprava i o 50% rychlejší. Stojí za tím společnost Terra Drone. /zdroj
V Austrálii, Americe a třeba ve Finsku zase testuje doručování startup od Googlu jménem Wing. /zdroj
Další inovací v rozvozu pomocí dronu najdeme opět v Číně. Místní výrobce aut Geely vám klíčky od auta dopraví vzduchem. Jejich nový model ICON se prodává od 12 000 do 21 000 dolarů, což není moc. Jako další novinkou je klimatizace vybavená filtračním systémem právě proti virům a bakteriím. No, podívejte se sami na video.
„desinfekční indoor dron s 99% účinností“

Globální lídr ve výrobě autonomních systémů dronů a robotůDigital Aerolus má k dispozici první indoor desinfekční dron s 99% desinfekční účinností. Je schopný se dostat i do stísněnějších prostor hlavně díky své velikosti. Technologie C-band ultraviolet (UVC) byla speciálně vyvinuta k boji proti COVID-19 (SARS-CoV-2). Aertos 120-UVC by měl být na trhu k dispozici od května 2020. Více se dočtete v tomto článku.
V dalších zemích, jako jsou Spojené arabské emiráty, Indie či Indonésie používají bezpilotní prostředky k desinfekci ulic a veřejných prostranství. Uvedené video níže je z Indonésie.
„roboti jako zdravotní sestry nebo poslíčci“


A nejenom drony a jiné létající stroje pomáhají. Například v Číně přeměnili hotel na ošetřovnu pro nemocné a do všech 16 pater budovy rozváží kvůli hygienickým opatřením jídlo roboti. /zdroj
V italském Varese, v jedné z nejvíce postižených oblastí Itálie, pomáhá v nemocnici 6 robotích sestřiček. V Itálii bylo nakaženo přes 4000 doktorů a sestřiček, z toho 66 zemřelo. Roboti jsou schopni monitorovat veškeré zařízení nemocničního pokoje, komunikovat skrze dotykové ovládání s pacientem a posílat informace a žádosti doktorům online. /zdroj
V Tunisku zastávají práci strážníků a skenují doklady občanů pohybujících se v době karantény na veřejnosti. A v americkém San Antoniu zase čistí roboti kompletně interiéry letadel pomocí ultrafioalového světla UVC.
Je úžasné k čemu všemu se dá dnes autonomní technologie použít. Technologické trendy v nynější krizi nyní směřují k daleko masivnějšímu využití autonomních technologií než jsme byli doposud zvyklí. Historie se opět potvrzuje, ne nadarmo se roboti vyvinuli ke špinavé a nebezpečné práci.
A na závěr tu máme pár vtipných záležitostí. Venčení psa pomocí dronu nebo doručení ceny hráče měsíce fotbalového klubu FC Zenit Petrohrad pomocí dronu. Díky za pozornost a držte se!