Mikrodrony a biodrony

Zatímco na jedné straně dosahují drony obřích rozměrů, na straně druhé se rozběhl proces jejich absolutní miniaturizace. V jedné rodině se tak ocitají stroje jako Global Hawk o rozpětí křídel 40 metrů a váze přes 30 tun, stejně jako mikrodrony o velikosti několika centimetrů a váze pár gramů. Tedy jako větší hmyz. Část vědců se ostatně snaží imitovat hmyz mechanickými stroji. Druhá pak přímo propojit živé organismy a elektroniku. A tvorba biodronů je až překvapivě úspěšná!

Mikrodrony, známé také jako MAV, přebírají podobu podle přírodních vzorů. Špionážní drony v podobě ptáků již existují, vědci se proto vrhli do říše hmyzu. Jednak je ještě snadněji zamaskovatelný, jednak je podle odborníků jeho pohyb vzduchem snadnější imitovat než třeba u ptáků. Mimoto má hmyz i ideální letové schopnosti. Vznáší se na místě a také je schopný se pohybovat po zemi. Film Eye in The Sky ukazuje současnou fázi vývoje MAV.

GALERIE

 

Druhá část výzkumu, projekt HI-MEMS vychází z jednoduché logiky. Proč imitovat přírodu, kde evoluce pracovala miliony let na dokonalosti, když ji lze přímo využít? Cílem je syntéza živého, konkrétně hmyzího organismu a elektroniky. Vytvořit miniaturního kyborga, kdy hmyz bude ovladatelný na dálku a jeho přirozené schopnosti pohybu bude možné využít pro mikroskopické kamery a přenos obrazu.

Brouk má do těla zabudované elektrody, pomocí nichž jsou stimulovány specifické svaly jeho těla. V současnosti probíhá výzkum toho, jak jedince ovládat aby letěl žádaným směrem a zastavil tam, kde jeho operátor potřebuje. Probíhá také výzkum přímého ovlivňování mozku hmyzu elektrickými impulsy.

Výsledkem práce, která probíhá již přes osm let, je létající hmyz, do jehož těla je implantován jemný elektronický systém, který umožňuje snadno ovládat jeho pohyb, ale zároveň by v budoucnosti ukazoval jeho polohu a pochopitelně přenášel obraz i zvuk, který receptory zachytí. Jak daleko výzkum pokročil, ukazuje video. Na FPV průlety mezi stromy to zatím není, ale základní směry letu už řídit lze.

GALERIE

25.8.2016
Ondřej Škoch

Selfie dron Breeze 4K od Yuneecu

Yuneec představil svůj nový produkt na poli dronů. Tentokráte ale nemíří do poloprofesionální sféry jako s Typhoonem H. Nový minidron Breeze 4K je prý pro každého do batohu nebo kabelky [ celý článek ]

Drone Fruit Ninja

K tomuto videu asi netřeba komentáře. Snad jen, že video bylo natočeno neuvěřitelným frame ratem 1500 FPS. [ celý článek ]

Army run - Praha 2016

Spolupracujeme s chlapy z Army Run. Podívejte se na poslední běh roku. [ celý článek ]