Moře se začínají plnit drony

Zatímco létající drony jsou velmi rozšířené jak v armádě, tak v civilním sektoru, jejich protějšky ve vodním živlu se rozšiřovat teprve začínají. Ale doslova raketovým tempem a v těch nejrozmanitějších podobách. Jedním ze zcela autonomních dronů je americký hladinový  Sea Hunter. Budoucí postrach všech ponorek.

Koncept autonomního lovce ponorek byl představen agenturou DARPA teprve loni.  To, co se zdálo být spíše fantasmagorickým projektem, je dnes realitou. Sea Hunter má za sebou první plavby a rozhodně to není žádný drobeček. Trimaran, jehož délka dosahuje  40 metrů má výtlak 140 tun a pluje rychlostí přes padesát kilometrů za hodinu. Poháněn je dieselovými motory.

image

Dron nepotřebuje naprosto žádný dohled, doba jeho plně autonomní plavby je omezená pouze množstvím paliva pro motory. Maximum jsou tři měsíce, kdy dron řídí jeho servery a vybírají pro něj optimální varianty chování v nevypočitatelném počasí.  Dron využívá při orientaci jak systému GPS, tak sonarových bójí.  Tři měsíce pak jeho speciální senzory monitorují oceány a vyhledávají v něm zvláště tiché konvenční ponorky. První verze Sea Hunter zatím není vybavená žádnou výzbrojí.

Maximálně tajeným projektem, u něhož není zatím jisté, v jaké fázi se nachází, je ruský Kanyon. Podle dosud zjištěných faktů jde o první nukleární energií poháněný podmořský dron. O velikosti se spekuluje, měl by však být schopen plout v hlubinách zcela autonomně a nést jadernou nálož. Stal by se tak noční můrou. Elektronickým mozkem rozhodující autonomní dron, schopný vydržet pod hladinou snad i roky s jadernou náloží není příliš uklidňující představa.

Možná podoba ruského Kanyonu

Cílem Kanyonu by totiž bylo vplout do přístavních měst a zde odpálit jadernou bombu o síle deseti megatun. Tedy bombu, která je řazená do kategorie ničitele měst. Kanyon má být mnohem rychlejší nežli ponorky s posádkami a bez potřeby doplňovat zásoby a palivo je v podstatě nezjistitelný. V jaké fázi je projekt, o kterém se poprvé dostaly informace ven loni, zůstává tajemstvím.

Zajímavým projektem je REMUS 600. Tento podmořský dron totiž může být vypuštěn z ponorky přímo bez nutnosti vynoření. Je vybavený autonomií, ale zároveň je možné ho řídit z paluby ponorky. Využívá se k tomu speciální speciální akustický signál. Dron dosáhne hloubky přes 1500 metrů a může do míst, kam se již mateřská ponorka nedostane. Jeho vyhledávací systémy pátrají po jakýchkoliv abnormalitách, rozuměj nepřátelských ponorkách. Přes ovládání akustickým signálem je možné měnit autonomní mise a mít i kontrolu o pohybu.

Remus

Z ponorky lze také vypustit létající drony. Tak jako je tomu u systému Blackwing. Pomocí speciálního barelu se dostanou drony na hladinu, kde odstartují a mohou plnit různé mise, zvláště pak pozorování okolí, přičemž informace zasílají zpět na ponorku. Aby to nebylo jednoduché, tyto autonomní létající drony mohou být odpáleny z autonomních podmořských dronů.

Blackwing odpálení z ponorky

Zkrátka moře se stává novým působištěm autonomních strojů, které jsou schopny pohybovat se bez pomoci člověka a plnit zcela podle programu své mise. Doba, kdy hlavní doménou dronů byl vzduch, zkrátka již skončila.

 

Sea Hunter v akci

2.7.2016
Ondřej Škoch

Bezpilotní letadlo s pilotem

Možná to sem úplně nepatří, už jen z hlediska definice dronu - bezpilotního letadla ovládaného na dálku. Ale jeden nadšenec z Ameriky postavil funkční prototyp multikoptéry, která ho d [ celý článek ]

Drone World Expo

Stejně jako minulý rok se bude i letos konat Drone World Expo. Termín akce je 15. - 16. listopadu v San Jose. Minulý rok se akce zúčastnilo přes 2100 účastníků z 29 zemí. Nechyběli zde st [ celý článek ]

To nejlepší z ČT Sport na vodu

Náš další významný klient je Česká televize. S tou jsme loni natáčeli záběry z dronu pro pořad s ČT Sport na vodu. Klikněte na obrázek a mrkněte na to nejlepší z této první serie. [ celý článek ]