Očekávaný dron Lily je stále v nedohlednu

UPDATE 2.7.: Vývojářský tým oznámil, že během léta se Lily Camera na trh nedostane. Kvůli doladění software je pravděpodobným termínem podzim 2016. Rovněž potvrdil, že senzory na vyhýbání překážkám neplánuje.

Jeden z nejzajímavějších dronů, Lily Camera, zazářil při loňském představení jako blesk, nadchl každého nadšence ze světa dronů, vydělal miliony dolarů v předprodejích a zmizel, ponechávajíce celou komunitu fanoušků v napětí. Kdy se vlastně objeví na trhu a co reálně přinese? Splní očekávání? Jeden z našich internetových obchodů Lily již nabízí s odvětkem „čekáme“, ten ovšem již nabízí i dron pro přepravu osob, který spatřil světlo světa jen v prototypu.

Dron Lily představoval a představuje naplnění snu každého, kdo nechce nic řídit, s ničím se otravovat a přitom si pořizovat senzační selfie videa (1080p při 60 FPS nebo 720p při 120 FPS) a fotografie třeba při sportu. Kompaktní stroj ve tvaru UFO se čtyřmi výklopnými vrtulemi, kamerou a roztomilou image. Recenzenti se předháněli v nadšení. I když vlastně nic k recenzi nedostali.

3e6478448a1be361787ff9ce3d91c606

Pozoruhodné je, že ačkoliv celý rok až na jednu výjimku nikdo nedostal Lily na test, ještě letos se držela v první desítce nejzajímavějších dronů z výstavy CES. Nemluvě o tom, že když jeho tvůrci vybídli nadšence, ať si Lily předplatí, vyzískali nich přes 30 milionů dolarů. Slušné, když kupujete zajíce v pytli. Co z pytle vyleze a hlavně kdy, stále není jasné. Datum se stále posouvá, snad v létě konečně uvidíme.

Proč tolik lidí Lily chce? Údaje hovoří lákavě. Vyklopte vrtule z toho podivného frisbee, co na vás kouká roztomilou tlamičkou a nevisí z něj strašidelný gimbal s kamerou. Zapněte a hoďte do vzduchu, mašinka se postará sama. Žádné propojování s tabletem a ovladačem, kalibrace, nic. Tedy podle zveřejněných propagačních videí. Když náhodou motory nezaberou a vy trefíte louži, nic by se nemělo stát, Lily je vodotěsná a bytelná.

lily-drone-2-04-670x377

Jakmile vzlétne, sleduje náramek s ovládáním, který si připnete na ruku a podle zvoleného programu vás různě obletuje a pořizuje záznam. Zcela autonomní, nemusíte se o nic starat a Lily si vás vychytá, abyste pak stáhli video ze svého působení před její kamerou. Zní to krásně a Lily je prostě mazel, který nepřipomíná komplikované kvadro a hexakoptéry konkurence. Pokud nepotřebujete natáčet nějaké objekty a řídit si stroj sami, ale vyhovuje vám fakt, že se s ničím nenamáháte, měli byste být spokojeni. Jenže je tu docela dost velkých ALE. Zatím vycházím z toho, co bylo zveřejněno výrobci, kteří jsou na slovo skoupí a nijak se s pouštěním dalších informací nehrnou. Je možné, že finální podoba Lily bude taková, že se mým ALE jen zasmějeme. Ideální varianta.

První ALE je fakt, že Lily dělá softwarovou stabilizaci obrazu. Tedy jako Bebop od Parrotu. Ten ovšem sbírá díky rybímu oku své kamery vše před sebou v 180 stupňovém úhlu. Pak si grafická karta s obrazem pohraje, stabilizuje ho pomocí algoritmů, udělá ideální výřez a hotovo. FOV u Lily je ovšem jen 94 stupňů a hlavně za celou dobu jsme viděli jen jediný záznam a ten byl bez stabilizace. Tedy nepočítám li reklamní videa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Druhé ALE je baterie. Podle testů vydrží dron létat přes dvacet minut, což je fajn. Baterie je ovšem zabudovaná. Pokud vyrazím na horskou tůru a Lily mne bude doprovázet, po nějaké době jsem dolétal, pokud si nevozím příruční elektrárnu. Ovšem podotýkám, vše ještě může být úplně jinak.  V případě dobíjení 2 hodiny by to bylo totiž poněkud jednorázové použití. Což je u stroje, který váží 1.3 kg docela nepříjemné.

Třetí ALE je vyhýbání se překážkám. Lily podle dosud zveřejněných specifikací hlavně sleduje náramek a nemá samozřejmě žádné senzory. Samozřejmě se dá očekávat, že ťuknutím do náramku dron, který majitele sleduje, zůstane viset ve vzduchu a nenarazí tak do stromu v trase letu. V době mašinek jako Phantom 4 a Yuneec H se senzory na vyhýbání se překážkám při podobných funkcích co má Lily, je to dost málo. Nemluvě o jejich víceúčelovosti.

Finální ALE. Lily Camera sice vzbuzuje řádné množství skepse, nicméně může to být opravdu přesný zásah na trhu. Něco, co si sice nebudou kupovat lidé, které zajímá natáčení polo či profesionálních videí a zábava při řízení dronu.  Tedy ti, co je zajímá multifunkčnost a nevadí jim, že jejich stroje nejsou vzorem bytelnosti a ohnutý gimbal je fatální problém. Těch je ovšem mnohem méně, než těch, co techniku nesnáší a chtějí výsledek.  A právě na tuto masu Lily cílí.

Ohromnému množství lidí může vyhovovat, že jen hodí Lily do vzduchu, ona je natočí na dovolené i s hradem v pozadí, při blbnutí na pláži či jízdě na surfu. Nakonec, je vodotěsná.  Teď záleží na ceně. Pokud bude odpovídat možnostem a schopnostem, možná okolo nás začne létat tolik Lily, že v DJi budou vztekle třískat do stolů. Ale to je vážně věštění z rybích vnitřností.

 

30.6.2016
Ondřej Škoch

Nádherné svatební video z dronu

Na jeden záběr to sice není, ale pilot i tak odvedl výbornou práci. Podívejte se sami! A kdybyste chtěli natočit svatbu dronem, neváhejte nás kontaktovat ZDE.   [ celý článek ]

Drony v Holandsku chytají orli

V Holandsku mají prvního cvičeného orla ve službě proti dronům. Tento orel je speciálně vycvičen na chytání zlobivých dronů. Policejní šéf Mark Weibes říká: "Je to nejlevnější t [ celý článek ]

V Somálsku našli dron, který imituje ptáka

To, že se drony používají bežně v probíhajících válečných konfliktech je známo. Méně známé jsou pak ale skutečnosti, jak drony vypadají. Skvělý příklad si můžeme vzít na ná [ celý článek ]